Blog

Prečo hľadať šťastie v budúcnosti, keď ho môžete nájsť práve teraz?”

Všetko čo máte, je práve teraz.
Inšpirácia / Motivation / Seba koučovanie

Prečo hľadať šťastie v budúcnosti, keď ho môžete nájsť práve teraz?”

Od hľadania šťastia v budúcnosti k nachádzaniu radosti v prítomnosti.

Napriek tomu, že chcete, nemôžete cítiť deň, ak žijete väčšinu času v minulosti alebo budúcnosti.

Čo v skutočnosti každý z nás chce?

Chceme prežívať plnosť a celistvosť. Chceme pocítiť prítomnosť všetkých krás dňa. Nie iba ich záblesk. Pocítiť nadšenie, živosť, lásku, blízkosť, radosť, zmysluplnosť, seba. To je to, čo naozaj každý chce.

“Prežiť plnosť dňa: Cítiť prítomnosť a krásy okamihu.”

Byť šťastný teraz je dôležité. A áno, rovnako dôležité je premýšľať o tom, kam chcete ísť. Čo od života chcete. Oboje je nevyhnutné pre plnohodnotný život.

Podelím sa s vami, čo mne a mojim klientom dobre funguje.

Plánovať budúcnosť, užiť si ju teraz.

Rada pracujem s víziou o 3 alebo aj o viac rokov… je to veľmi užitočné kvôli zameraniu pozornosti a energii, kvôli motivácii. A zároveň robím, takzvané “Reverzné (spätné) plánovanie.”

Reverzné plánovanie pre šťastný život

Nejdem do budúcnosti ako “snílek”, iba za účelom vykreslenia svojich túžob a vízií. Vytvoriť si vision board (nástenku želaní). To nestačí.

Potrebujete každý poctivo zvolený a vložený obrázok, slogan, myšlienku, ktoré zobrazujú vaše naplnené ciele a túžby, precítiť. Precítiť všetkými svojimi zmyslami. Denne sa vložiť do predstáv, že ste svoje ciele dosiahli.

Pokladajte si otázku: “Podľa čoho to spoznám, že sa môj cieľ naplnil?”
Potrebujete už dnes tie emócie vedieť precítiť a žiť, vedome kráčať v ústrety vášmu cieľu.
Vaša myseľ, každá bunka vášho tela, potrebujú poznať signály “cieľovej destinácie”. Akoby ste v mapách zadávali súradnice GPS pre vyhľadanie miesta a určenie smeru cesty, kadiaľ sa treba vydať.

Tak ako je to s tým reverzným plánovaní?

Povedzme si, že je rok 2023, a pozerám sa napr. do roku 2026.
Dobre sa rozhliadnem po tých oblastiach, v ktorých chcem vidieť progres, zmenu. Taktiež si môžem prezerať svoj Vision Board. Nacítim, navnímam atmosféru. A odtiaľ sa začnem akoby “rozpamätávať” na svoju minulosť v postupnosti rokov.

Pýtam sa, čo bolo inak v r. 2025, následne v r. 2024, a čím som zmenu započala v r. 2023?
V každej etape si dajte čas a priestor. Neponáhľajte sa.

Veľmi detailne sa pozerám napríklad na veľkosť mojej firmy, akých ľudí zamestnávam, čo sú nosné produkty a služby, ktoré mňa a mojich klientov, kolegov bavia a posúvajú vpred.

  • Podľa čoho to viem, že som spokojná?
  • A koho ďalšieho dosiahnutie mojich cieľov ovplyvňuje?
  • Ako sa má pri mne moja rodina, priatelia? Čo vďaka tomu spolu zažívame?
  • Kto ďalší má z toho osoh? Kde všade ma moje dosiahnuté ciele presahujú?

Pozerám sa ako na cieľový stav, tak na jednotlivé rozhodnutia, čiastkové kroky, ktoré som potrebovala urobiť v každej etape, aby v r. 2026 bola táto žiadúca realita možná.

Pozerám sa na vzťahy, zdravie, životnú rovnováhu, sebarealizáciu, … čo som sa naučila, akými ľuďmi som sa obklopila, … všetko so sebou súvisí.

A na základe toho viem presne, čo potrebujem, aby sa stalo mojou dennou rutinou, čo na dennej báze potrebujem robiť už dnes. Aké akčné kroky sa stanú súčasťou mojich dní už v tomto roku – TU a TERAZ.

A nemusím uvažovať, či sa mi chce. Žijem ten deň.

Prítomný okamžik je najviac!
Trápenie sa minulosťou a strachovanie sa z budúcnosti, neprináša nič dobré. Neustále cestovanie v mysli tu a tam, nás oberá o energiu. Iba tu a teraz, v prítomnom okamžiku, máme dosah na všetky naše vnútorné zdroje, na naše talenty a získané schopnosti. Tu sme najlepšou verziou seba.

💡 Tu nájdete viac inšpirácie, ako na dennú rutinu: Víťazná myseľ vďaka 5 rituálom. Vybudujte si prospešné návyky.  Dodajú vám pocit bezpečia a posilnia sebadôveru.

– – –

Možno ste už zažili, keď ste si povedali: Neviem si spomenúť na posledných päť-šesť mesiacov. Neviem si spomenúť na posledné dva roky. To nie je chyba vašej pamäte. Je to preto, že ste nežili “ten” deň.

Prítomnosť

🌀 Prítomnosť je jediný čas, kde môžeme skutočne zažiť a cítiť. Kde máme dosah na náš plný potenciál, všetky talenty a vnútorné zdroje.

Inšpirácia

💡Pre inšpiráciu prikladám link na film “Pokojný bojovník”, ktorý je zameraný na silu prítomného okamžiku. Spustí sa vám v sekvencii TU a TERAZ! Všetko čo máme, je práve teraz.

Peaceful Warrior (Pokojný bojovník) https://youtu.be/zlciAvDjnR4?si=TyLhYtUUWjIcYN5Y&t=1939

Rozhodne sa oplatí pozrieť celý film.

– – –

Nenechajte sa unášať myšlienkami na zajtrajšok, objavte skutočnú radosť tu a teraz.

4 cvičenia

Prikladám 4, naozaj jednoduché cvičenia pre trénovanie tejto zručnosti. Pre získanie okamžitého upokojenia.

1️⃣ Hlboké dýchanie

Nájdite si pohodlné miesto, sadnite alebo si ľahnite a začnite sa sústrediť na svoj dych.

Pomaly a hlboko vdychujte nosom a vydychujte ústami. Snažte sa cítiť ako sa každým nádychom dotýka vzduch vašej sliznice nosa a vstupuje do vášho tela.

Pri výdychu vnímajte ako vzduch vychádza z vášho tela.

Ak vás myšlienky začnú unášať preč od prítomnosti, jednoducho sa vráťte k dychu.

Môžete tiež počítať: Nadýchnete sa na 4 doby (4 sec) – 4 doby podržíte plné pľúca – 4 doby výdych – 4 doby podržíte prázdne pľúca. A pokračujete 4-5 cyklov, kedy vedome pozorujete svoj dych.

Toto cvičenie vám pomôže zbaviť sa rozptyľujúcich myšlienok a udržať sa v prítomnom okamihu. Upokojí sa váš nervový systém.

2️⃣ Pozorovanie okolia vašimi 5 zmyslami

Venujte niekoľko minút pozornosť každému z vašich zmyslov – zraku, sluchu, čuchu, chuti a hmatu.

Napríklad, pozrite sa okolo seba a všimnite si farby a tvary objektov, ktoré vidíte. Potom sa sústreďte na zvuky vo vašom okolí, ako sú šum stromov, zvuky prírody, ulice, vravu ľudí alebo ticho.

3️⃣ Meditácia na vnímanie telesných pocitov

Posaďte sa v tichej miestnosti, zatvorte oči a začnite sa sústrediť na svoje telo.

Postupne sa presúvajte pozornosťou od hlavy až po špičky na nohách. Všímajte si akékoľvek pocity napätia, relaxácie, tepla alebo chladu vo vašom tele, váhu vášho oblečenia ai…

4️⃣ Bežná činnosť Tu a Teraz

Ak sa rozhodnete práve umyť riad, tak buďte iba s tým tanierom, s tou vodou, ktorá vám obmýva ruky. Precíťte teplotu vody, vnímajte hmatom povrch taniera (drsnosť, hladkosť). Buďte tu s tou činnosťou po celý čas. A ucítite pokoj, oddych.

Ako to vidíte vy?

💬 podeľte sa o svoje tipy pod článkom a inšpirujme sa navzájom.

Všetko čo máme je práve TERAZ.

Užime si to!

Ako o tom premýšľate Vy?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *