ERIKA BLESÁKOVÁ VENUTTI

Som Erika Blesáková Venutti, lektorka kreatívneho tvorenia

Tvorím srdcom tak, ako to cítim.

Na výrobu kreatívnych vecí mi stačí fantázia, chuť a nadšenie! A toho mám na rozdávanie.
Aj s vami sa podelím.

Rada robím druhých šťastnými, napĺňa ma to v mojej vlastnej sebarealizácii. Dáva mi to energiu pre ďalšie nové výzvy a inšpiratívne projekty.

Narodila som sa, aby som bola tvorcom. A tak tvorím. 
S vášňou v srdci kreujem svoj život, vyživujem si tým dušu.

Hovorí sa, že nápady nie sú dielom náhody, ani dielom múz. Sú súborom malých postupných krokov, z ktorých sa tvoria veľké veci.

Aj u mňa to začalo malými krôčikmi, od útleho detstva. Keď som vyrábala rôzne darčeky pre svojich blízkych, kreslila, vyšívala, háčkovala, plietla a šila si oblečenie. Čerpala som nápady a získavala tipy na materiál aj z prírody.

Kreatívne myslenie a tvorivosť, ma priviedli k dnešnej práci kreatívnej lektorky a módnej štylistky.

Za danosti a talenty, s ktorými som sa narodila, vďačím môjmu pradedovi a dedovi. Maľovali nádherné obrazy.

A vďaka mojim rodičom, ktorí sa venovali ručným prácam, moja fantázia nepozná hranice. Moja mamina dodnes háčkuje a pletie, napriek svojmu vysokému veku.

Základ mojej kreatívnej tvorby, tvoria šperky z drôtu. Prívesky, náhrdelníky, brošne, prstene – od výmyslu sveta. Moja zvedavosť a neustály hlad po niečom novom, ma celý život vedú za poznaním,  učením a umením.

„Každé dieťa je umelcom. Problém je zostať ním, aj keď vyrastieme.“ 

– Pablo Picasso

Pre túžbu osvojiť si niekoľko z ďalších techník, ma privialo do Kreatívneho klubu Luna, kde som zopár kurzov absolvovala.

O krátky čas na to, som bola sama pozvaná do spolupráce ako lektorka kreatívnych kurzov, aby som odovzdávala know-how, ktoré mám zas ja.

Tu už roky vyučujem množstvo techník, spomeniem niektoré:

  • maľovanie na textil a kožu
  • dekupáž na drevo, keramiku, papier, scrapboking
  • mozaiku, či už vo veľkom formáte alebo ako minimalistický šperk
  • falošný patchwork
  • makramé
  • leptanie skla
  • výrobu venčekov, svietnikov a dekorácií podľa ročného obdobia a aktuálnej tematiky

Aktívne pracujem pre televízne relácie RTVS, ako: Postav dom, zasaď strom, Klub 3 a Dámsky klub.

Tu moja práca spočíva v navrhnutí si zaujímavej a aktuálnej témy, zabezpečení materiálu, ktorý si bude môcť s ľahkosťou zabezpečiť i divák.

Spracujem metodiku danej techniky, ktorú vysvetľujem počas toho ako naživo tvorím pred kamerami.

Časová príprava presne na minutáž je tiež na mne, aby v televíznych reláciách všetko presne sadlo a divákov zaujalo. No a ideálne, po celý čas bavilo.

Projekt TVORÍME S ERIKOU

V malebnej dedinke neďaleko Bratislavy vediem svoj projekt “Tvoríme s Erikou” zameraný, ako inak, práve na kreatívne kurzy.

Tento projekt je pre mňa veľkou výzvou. Aj dámam z vidieka chcem ponúknuť možnosť pre tvorivú činnosť. Vytvárať priestor pre pravidelné stretávanie sa aktívnych, kreatívnych ľudí.

Kurzy organizujem pre všetky vekové kategórie. Pre mladé tvorivé duše aj aktívnych seniorov, ktorých baví tvoriť a mať radosť z výsledku

Kreativita je mojou vášňou a životným cieľom. Aj vo voľnom čase oddychujem tvorivou prácou.

Hlavne rada recyklujem, upcyklujem, šijem, pretváram a tvorím nové modely. Hlavne pre seba, čo je súčasťou mňa a môjho osobitého štýlu.

 

Mojim cieľom je vytvoriť aj pre vás miesto oddychu a relaxácie kreatívnou formou.
Pomocou rôznych kreatívnych techník objaviť seba, spoznať svoj štýl a doceniť svoju jedinečnosť.

Posilniť rozvoj vnútornej motivácie, podporiť jemnú motoriku, naučiť sa ako efektívnym spôsobom využívať svoje vnútorné zdroje, dopĺňať svoju životnú energiu.

Niekoľko rokov som pracovala v módnom biznise, venovala som sa pánskej móde. Prostredníctvom známych pánskych značiek, som mala možnosť obliekať aj známe osobnosti šoubiznisu do televíznych relácií, napríklad pána Milana Markoviča a Petra Lipu.

Už niekoľko rokov organizujem módne prehliadky 50+ a Medzigeneračné módne prehliadky. Môžete ich každoročne vidieť na “Senior-friendly” v Zichyho paláci alebo na Kreatívnom festivale na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Tieto prehliadky nie sú o tom, že ukážem len modely a pekné štíhle ženy. Sú to prehliadky pre bežné ženy stredného veku, mladé dievčatá, a dámy v zrelom veku sprevádzané niekedy aj svojimi vnúčatami.

Je to nádherná práca, ktorú vystihuje dva atribúty: charizma a dobrá energia dám. Mojim cieľom je poukázať na vnútornú krásu ženy, ktorá bez ohľadu na typ postavy či vek, je reálna a pretrváva.

Chcem tým povzbudiť všetky ženy, aby sa nebáli vystúpiť na mólo a predviesť pekné oblečenie, aktuálnu módu podľa vlastných preferencií, s odborným poradenstvom. Odvaha týchto krásnych žien, každoročne povzbudzuje ďalšie ženy k autenticite. Aj tie, ktoré sa cítia menej sebaisté, plaché, neviditeľné. Dievčatá z mojej dielne, na móle žiaria a prináša im to radosť. A to je podstatné!

Módne prehliadky mi otvorili dvere ešte hlbšie nazrieť a žiť s módou. V roku 2020 som bola oslovená stať sa členkou redakčného tímu v mladom časopise, nielen pre seniorov – Senior magazín.

V Senior magazíne ako autorka vediem pravidelnú lifestylovú rubriku o móde. Téma, výber modeliek, oblečenie, miesto kde bude fotenie prebiehať, ako i kompletné textové a fotografické podklady, je plne v mojej réžii. Pripravujem kreatívne návody s kompletným vizuálnym a textovým postupom.