Blog

Víťazná myseľ vďaka 5 rituálom

Víťazná myseľ
Motivácia / Seba koučovanie

Víťazná myseľ vďaka 5 rituálom

5 rituálov pre víťaznú myseľ

Neklesajte na duchu, víťazná myseľ predurčí váš úspech

Tiež ste už niekedy niekde počuli tieto výroky?

 • Toto sa mi deje stále.
 • Ja už nevládzem.
 • Čisté zúfalstvo, vzdávam to.
 • Nemám na to.
 • Som totálne bez energie.
 • Nič ma nebaví. Celé zle!
 • Ľuďom sa nedá veriť.
 • To zas dnes bude hrozný deň, nech už je piatok.
 • Som úplne na dne.

Možno si hovoríte – uf, to sú obmedzujúce presvedčenia ako hrom! A to som nespomenula dobre známe: “Ja blbec! Som neschopný. Vyzerám otrasne.” a iné slová plné kritiky na svoju osobu.

Tak takto si víťaznú myseľ asi nikto nikdy nevytrénoval. Dokonca tu môžeme hovoriť o sabotérstve úspechu, deštruktívnom seba naplňujúcom proroctve.

Napadá mi tak, čo keby s nami týmito slovami rozprával náš najlepší priateľ – “Si blbec alebo čo? Si úplne nekompetentná a ešte aj vyzeráš dnes otrasne!” Úsmevné? Asi ani veľmi nie.

Za čo by som dala ruku do ohňa je, že by už našim najlepším, a vôbec priateľom, nebol. Tak je? Mojim rozhodne nie. Priateľovi by sme nedovolili, aby sa tak k nám správal. Tak prečo sa tak “niekedy” správame k sebe my sami?

Seba naplňujúce proroctvo

Ak ste predchádzajúce výroky často počuli ako hlas vo svojej hlave, tak spozornite. Pretože aj pôvodne falošná predstava sa takto stáva realitou.

Môže ísť o seba napĺňajúce proroctvo.

Kritizovali ste sa do teraz celý život? A ako vám to bolo užitočné?
Čo tak sa od teraz začať chváliť?

– Erika Feketová

Ako si vytrénovať myseľ, ktorá nám prinesie víťazstvá do života?

Teda ako prvé – buďme pozorní v tom, ako so sebou hovoríme. Aké prehlásenia robíme o sebe a o svojom živote.

Ak poviem: „Mne nikdy nič nevychádza tak ako chcem!“ ako to na vás vplýva? Všimnite si, ako veľmi to znie definitívne. Je to ako vyrieknutý ortieľ. Napriek tomu, že to chcem mať presne naopak. Predsa chcem aby mi veci vychádzali a najlepšie na prvú dobrú!

Opäť som dala podnet na seba napĺňajúce proroctvo.

Čo aktuálne v takej chvíli totiž robím je, že svojimi obmedzujúcimi presvedčeniami nevedomky predpovedám situácie a pripravujem tak svoju myseľ na neúspech. Prorokujem. Prehlasujem akési presvedčenia. A nie sú vôbec užitočné. Vytváram nevedomky pôdu na to, aby moja myseľ odpovedala: “Tvoje prianie je mojim rozkazom!”

Veľakrát ide o katastrofické scenáre toho, čo najhoršie sa môže stať. Ako veľa ťažkostí nám môže priniesť daná situácia, ak neuspejeme. A z neúspechov máme hrôzu. Spôsobujeme si stres, ktorý nás oberá o životnú silu. A následne aj do vecí, ktoré nás pôvodne tešili sa musíme nútiť.

Aký príbeh o sebe rozprávate?

To, aký príbeh o sebe rozprávate, netreba brať na ľahkú váhu. Vaša myseľ vaše výroky prijíma ako zadanie, povel – Vykonať!

SLOVÁ, KTORÉ POUŽÍVATE, NAVODZUJÚ VÁŠ EMOČNÝ STAV
AK ZMENÍTE VÝZNAM SLOV ZMENÍTE SVOJE EMÓCIEZMENÍTE SVOJ EMOČNÝ STAV A PREŽÍVANIE

Preto svoj vnútorný monológ ošetrite ako prvý. Príklad: „Možno mi do teraz veci nevychádzali vždy ako som chcel/a. Avšak odteraz som odhodlaný/á uspieť.“

A možno, keď si položíte otázku: „Podľa čoho to spoznám, že som uspel/a,… že sa mi skutočne darí?“ a doprajete si čas, odpoveď príde zvnútra.  Môže sa objaviť tá najodvážnejšia predstava. A môže vás súčasne zaplaviť pocit šťastia, spokojnosti, radosti, či určitej ľahkosti a tepla… A možno vám myseľ ponúkne obrazy, ktoré so sebou prinesú nádej a sprostredkujú vám blažený pocit. Vy to spoznáte!

Vytrénujte si víťaznú myseľ

Dobrá správa je, že svoju myseľ môžete vytrénovať aby sa stala víťaznou mysľou. A to kvalitnými otázkami, myšlienkami, ktoré k nej budete privádzať.

KAM JE ZAMERANÁ VAŠA POZORNOSŤ, TAM IDE VAŠA ENERGIA
KOMU/ČOMU DÁVATE VINU, TOMU DÁVATE MOC

Inak povedané, čomu venujete pozornosť, to posilňujete a to rastie. Ako svaly, ktoré trénujete cielene.

Pády na dno a životné krízy

Skutočný priateľ si sadne k Tebe, keď si na dne. Po chvíli sa na Teba pozrie a s úsmevom povie:
“Čo je to za blbý výhľad. Poď, postavíme sa!”

Z praxe pozorujem, že stav psychického dna a životných kríz sa častejšie dostavuje u ľudí, ktorí cítia volanie po väčšej zmysluplnosti. Majú veľkú túžbu prejaviť sa. Nepostačuje im rola, ktorú „poslušne“ zastávajú, túžia sa prejaviť cez svoje skutočné JA. Majú pocit, že stále neobjavili svoj pravý životný zámer. Nevedia, čo by ich mohlo baviť a napĺňať dlhodobo.

Iní zas vedia, že majú čo ponúknuť svetu, svoj potenciál však cítia nevyužitý. Sú unavení z prázdnoty, frustrovaní zo stavu, kedy okolie nerozpoznáva ich hodnotu. Pociťujú nedocenenie finančné, či morálne. Chcú žiť život podľa svojich predstáv, nie podľa očakávaní druhých.

Najčastejšie im však chýba ich vlastné uznanie seba, toho kto sú. Odmietajú prijať svoju minulosť s tým, že vďaka nej sú dnes tými, ktorými sú. Kým však neprijmú svoju minulosť, nemajú budúcnosť. Netvrdím to len ja, povedal to i John Fitzgerald Kennedy, 35. prezident Spojených štátov amerických.

“Ten, kto zabúda na svoju minulosť, nemá ani budúcnosť.“

John F. Kennedy

Potrebujú si dovoliť začať tam kde sú, robiť to čo vedia, čo ich baví dnes. Vykročiť a dôverovať, že ďalšia cesta sa pred nimi odhalí v pravý čas.

Nevzdávajte vzťah so sebou samými.

A to za žiadnych okolností.

Vždy veľmi citlivo vnímam, keď ľudia vyrieknu „Niekedy mám chuť všetko vzdať.” Premýšľajú o sebe ako o niekom, kto to nedokáže a vo svojich predstavách majú obraz zlyhania. Možno si myslia, že je to nad ich sily. Akoby všetci ostatní mohli uspieť, ale oni nie.

 Predstavte si SKUTOČNE NAPLNENÝ ŽIVOT.

Vybudujte si silnú identitu a pozdvihnite svoj život.

Vaša identita formuje vaše rozhodnutia a predurčuje vaše možnosti, tie vašu budúcnosť.

Svoju situáciu zväčša uvidia z iného uhla, keď si položia otázku: „Čo tým získam, keď to (sa) vzdám?”
“Aký scenár vidím potom?
Čo mi to prinesie keď sa v tomto bode zastavím a prestanem sa usilovať? Je možné, že o niečo dôležité prídem?”

STOP, len to nie!

Možno si pripustia, že ich radosť nemusí byť závislá na okolnostiach. Že oni nie sú produktom okolností. Že sú produktom svojich rozhodnutí.

A urobia osudové rozhodnutie:

„Odteraz prestávam viniť svoje okolie z toho, čo sa mi deje, prestávam sa vyhovárať. Opraty života si beriem späť do svojich rúk a konám. Preberám zodpovednosť za svoj život a vedome vytváram svoju príťažlivú realitu.“

Tvorcovia svojho života

Ako sa odraziť od dna?

5 RITUÁLOV, ktoré predurčia váš úspech

Osvojte si účinné rituály a vybudujte prospešné návyky.  Dodajú vám pocit bezpečia a posilnia sebadôveru.

1. Urobte svoje osudové rozhodnutie

Zoberte opraty nad svojim životom do svojich rúk:
 • Premýšľajte o sebe, hovorte so sebou ako by to robil najlepší priateľ
 • Pozerajte na seba ako na tvorcu, ktorý objavuje nové vedomosti a zručnosti a je pri tom zvedavý
 • Udržiavajte víziu svojich túžob nažive
 • Vychutnávajte vzácne chvíle dňa v stave bdelej prítomnosti
 • Ak tento deň nebol tým najvydarenejším, iba si povedzte: “Tento deň/človek možno nebol dnes mojim priateľom, ale bol mojim učiteľom. Čo je to, čo som sa dnes naučil/a?”

Vy poznáte ten pocit, ten stav, keď to žijete – tú ľahkosť, tú slobodu, tú tvorivosť, to sebavedomie (doplňte si). Vy viete, čo máte za tým, kvôli čomu chcete svoju vytúženú realitu dosiahnuť. Dovoľte si tento pocit, tento stav zažívať už dnes. Nie až keď “to a to bude”, až keď niečo konkrétne dosiahnete. Tie pocity viete žiť už dnes. Viete si ich navodiť maličkosťami. Vy tie pocity poznáte z minulosti. Nie sú nové, zažívali ste ich už ako deti.

Tá emócia je príťažlivá sila, tá emócia je tá, ktorou svojmu mozgu zadávate jasné súradnice – GPS smer vaše sny a túžby. Vaše podvedomie sa už o to, ako to dosiahnuť, postará. A urobí to skvelo. Vy len vykročte! A kráčajte krok za krokom, pre dnešok, pre túto chvíľu. Nestrachujte sa o zajtrajšok. Strach vás iba oberá o silu, paralyzuje tvorivú myseľ.

Robte osudové rozhodnutia.

2. Plánujte si čas sami so sebou

Pozývam vás na chvíľu sa stíšiť a zapremýšľať.

Čo je vašou skutočnou vášňou?

Pri čom viete byť nadšení a zvedaví? Ku ktorým činnostiam vás to prirodzene ťahá? Z akých činností cítite uspokojenie – či už počas ich výkonu alebo po nich a tešíte sa na to, keď ich budete môcť robiť znova?

Ak ste si pomenovali aktivity, ktoré vám robia radosť a doslova sa vám pri nich rozbúcha srdce, tak potom ich robte. Vyhraďte im posvätný čas vo svojom živote. Môže to byť vaše palivo, váš oheň, ktorý vám zabezpečí dostatok energie pre vykonávanie aj bežných činností s väčšou ľahkosťou.
Budete sa cítiť úspešnejší, produktívnejší.

Ak si doprajete vlastnú sebarealizáciu s pravidelnosťou, umožní vám to zažívať so sebou väčšiu blízkosť. Budete mať dosah na svoje vnútorné zdroje. Rozviniete tak svoj plný potenciál a môžete sa tak stať inšpiráciou aj pre svoje okolie.

Posilníte si schopnosť efektívne plánovať čas, ktorý chcete tráviť sami so sebou. Bude pre vás ľahšie rozložiť si sily aj pre ďalšie činnosti, či bežné povinnosti dňa. Budete sa častejšie nachádzať v uvoľnenom stave, stave flow, ktorým si zabezpečíte spokojnosť a dostatok životodarnej energie. Následne ľahšie zvládnete aj situácie s väčšou emočnou záťažou, prekonáte prípadné životné krízy.

3. Osvojte si rituál ranného vstávania

Spôsob akým začínate každý deň, nastavuje spôsob akým žijete každý deň.

Už ste sa niekedy prebudili a hneď ste vedeli, že dnes vás čaká super deň?
Vstanete dobre naladení, kolegovia v práci sú priateľskí, šéf vás víta s úsmevom? Celý deň sa vám výborne darí a ešte večer máte energie na rozdávanie?

Aj toto môžete zažívať pravidelne. Rituálom mentálneho nastavenia – technikou modelovania nasledujúceho dňa.

Pozrime sa ako na to.

Optimistická autosugescia

Večer sa ukladáte na spánok a viete, že ráno opäť vstanete ako tvorca svojho života. V duchu sa poďakujete za deň, ktorý sa práve skončil, hlbšie precítite situácie, ktoré vás obzvlášť potešili, a pozriete sa na to, ako sa budete mať zajtra. Nepotrebujete na to krištáľovú guľu, postačí vám vlastná predstavivosť.

Mám taký smelý predpoklad, že vy už poznáte odpovede na nasledovné otázky:

 • Podľa čoho zistíte, že sa vám nasledujúci deň podaril?
 • Ako budete vedieť, že deň bol úspešný a vy ste spokojní?
 • Ako skvelo sa máte, keď je takto večer zajtrajšieho dňa? Aká je vaša nálada, aká je vaša energia?
 • ai

Takže môžete si klásť otázky a odpoveďami navodzovať optimistickú autosugesciu, ktorá je plne vo vašej réžii. V tejto predstave si nastavíte víťaznú myseľ ďalšieho dňa. Pokojne si dovoľte z autosugescie prejsť do spánku. 

Môj tip: Keď sa ráno zobúdzate, skôr ako vstanete z postele, oslovte svoju myseľ a zvedomte si:

„Výborne, dnes je tu ten deň…“ Pripomeňte si večernú autosugesciu, pokojne môžete pridať podporné prehlásenia ako napríklad:
„Toto bude skvelý deň, veľmi sa teším na každého človeka, s ktorým sa dnes stretnem!“
„S ľahkosťou zvládnem tento deň, aj keby mal tendenciu nejaviť sa ako dobrý.“

A skvelý deň môže začať.

Podnety, ktoré nám prichádzajú do života zväčša neutrálne. To my im priraďujeme znamienko + alebo .
A aj napriek nenaplneným očakávaniam, ktoré sme od dňa mali, môžeme sa naň pozerať optikou:

Ak dnešný deň nebol “PRIATEĽOM”, tak bol “UČITEĽOM”.

Máte ambiciózne sny? Dosahujete svoje ciele ľahko?
Že by ste boli radi, aby tomu tak bolo?

Dobrá správa: ak si osvojíte tieto rituály – tak tomu tak bude!

Túžim vás inšpirovať knihou Klub ranostajov od Robina Sharmu a pozvať vstávať za brieždenia dňa, do podmanivého ranného ticha. Autor nabáda vstávať o 5:00 hod. A ranné vstávanie príznačne umocňuje výrokom: “Ovládnite svoje ráno, pozdvihnite svoj život.”

Keď väčšina ľudí z vášho okolia ešte spí – vy už môžete pracovať na vašom výnimočnom živote. Skôr, než vstanú ostatní členovia vašej domácnosti, vy sa v tichu prvej hodiny dňa postaráte najprv o seba.

Prvá hodina dňa

Ranný rituál – pokračovanie v krokoch:
 1. Doplňte tekutiny tip: čistá voda s citrónovou šťavou, vie byť lákavou voľbou. Káva až potom.
 2. Rozprúďte v tele energiu ponaťahujte sa, zacvičte si aspoň krátko a zahrejte svaly tela. Život je pohyb a pohyb je život! Rozmasírujte si svaly tváre a vlasovej časti hlavy.
 3. Doprajte si relaxáciu mysle meditáciou, modlitbou, vyslovovaním vďačností. Začnite deň kvalitnými myšlienkami o sebe, o svojich životných túžbach, pokojne o najšialenejších víziách, o živote.
 4. Prečítajte/vypočujte si niekoľko strán z knihy, ktorá vás osobnostne posunie vpred V živote nie je možné stagnovať. Buďto rastieme alebo upadáme. Nič medzi tým nie je.
 5. Majte plán dňa a napredujte vo svojich cieľoch krok po kroku Plánujte si úlohy efektívne pre osobnú produktivitu a úspech. (Následne prvých 90 MIN pracovného dňa venujte najdôležitejšej úlohe – priorite dňa, ktorá vás posunie bližšie k cieľu.)
Kým „väčšina sveta“ ešte spí, vy už pracujete na svojom výnimočnom živote.

Predstavte si o aký vzácny čas ide. Tento čas nemá slúžiť na vybavovanie emailov, pracovných úloh, navštevovanie sociálnych sietí.

Vy ste tí najdôležitejší, prvá hodina bola len vaša. Vy ste sa už o seba postarali a nie ste si nič dlžní. Potom už celý deň môžete zasvätiť práci, rodine, domácnosti, iným ľuďom, povinnostiam, hobby a byť pri tom spokojní.

BONUSOVÉ TIPY počas dňa

4. Dajte si mentálnu podporu a využite na to fyziológiu svojho tela

Poznáte také tie situácie, keď ide o veľa? Keď potrebujete dobiť baterky, keď si chcete nejakú situáciu užiť, či chcete v nej významne uspieť?

Dajte si podporu kedykoľvek v priebehu dňa – zaslúžite si to!

Vzpriamene sa postavte – naširoko a pevne ukotvite svoje chodidlá do podlahy a svoje ruky energicky vzpažte nad hlavu – ako víťaz!

Zdvihnite svoju tvár k oblohe, k stropu a usmejte sa! Pokojne dýchajte.

Asi po 1 minúte ruky mierne spustite a nechajte ich v upažení, prípadne dajte vbok, ak by vás boleli paže.

Pootvorte ústa a teraz sa výdatne nadýchnite. Pri pozvoľnom výdychu nechajte znieť aj svoj hlas. Niečo ako haaaaa. Zopakujte dychový cyklus aspoň trikrát a naďalej sa usmievajte …

Prečo? Len tak, pretože ste nažive a môžete dýchať! Pretože máte seba, nikdy ste sa neopustili a nikdy sa ani neopustíte. Budete tu pre seba navždy.

Pamätajte, že nie na všetko negatívne, čo sa udeje, musíte reagovať obranou. Nie všetko stojí za váš vzácny čas, energiu a mentálnu kapacitu. Zväčša sa viac oplatí DAŤ sami SEBE, a následne druhým okolo seba, PODPORU.

Máte právo vyberať si, čo zmeníte, s čím sa budete trápiť a čo necháte len tak plynúť. Majte na pamäti, že POKOJ V DUŠI je jeden z najdôležitejších stavov, aké máte právo zažívať! Vtedy máte dosah na svoj plný potenciál, na všetky svoje vnútorne zdroje a riešenia.

Preto platí: Ak niečo neviete zmeniť, pusťte to – a najlepšie s rukami za hlavou, či v postoji víťaza!

ENERGICKÉ DRŽANIE TELA A SEBAISTÉ GESTÁ, VZPRIAMENÝ POSTOJ, PEVNÝ HLAS, SMIECH A VEDOMÝ DYCH NAJRÝCHLEŠIA CESTA K POZITÍVNEJ ZMENE EMOČNÉHO STAVU

Tony Robbins

5. Vďačnosť

Všimli ste si tiež ten fenomén, že keď pociťujete vďačnosť, v tú istú chvíľu sa nedokážete hnevať, či pociťovať strach, úzkosť? Vlastne žiadnu negatívnu emóciu.

Keď sme otvorení vďačnosti, keď ani relatívne samozrejmé veci neberieme ako samozrejmé, naše srdce je otvorené a napája sa na prúd, na tok energie vďačnosti. Ak si doprajeme tento pocit zažívať často, prehlbuje sa, prerastá do úcty a rešpektu, prirodzene do pocitu lásky a spokojnosti.

VĎAČNOSŤ je brána, ktorá vedie k možnosti lásku, radosť, pocit naplnenia a spokojnosti zažívať ako prirodzený stav bytia.

Výskumy potvrdzujú, že upevnenie návyku vzniká po opakovanej činnosti.

Náš mozog rád opakuje zaužívané činnosti. Teda rituály a návyky vníma ako niečo bezpečné, čo nestojí príliš veľa úsilia. Údajne potrebujeme činnosť zopakovať 10.000 krát, aby sa nám zautomatizovala a stala rutinou. Áno, to platí pri bežnom emočnom nastavení bez výraznejšej bdelosti prežívania.

Ak sa však dostaneme do uvoľneného stavu akéhosi „flow“, teda keď trénujeme novú činnosť s radosťou (vo výbornom emočnom nastavení, pri uvoľňovaní dopamínu v mozgu), postačuje na vytvorenie návyku 30 opakovaní.

No, a to je výborná správa!

A keď uspejeme vo svojom snažení budovania prvých prospešných návykov,… tak nemáme hotovo. Nikdy nebude hotovo ak chceme žiť výnimočný život. Chce to kráčať a rozvíjať sa ďalej. Krok za krokom, v radosti, súcite a rešpekte so sebou a s druhými. So vztýčenou hlavou a úsmevom na tvári.

Náš život môže byť fascinujúci avšak nikdy to neobjavíme, ak sa budeme prizerať z pozície obete. Smieme byť alchymistami, tvorcami svojho života a každý deň bádať. Byť zvedaví. Denne môžeme každú svoju činnosť, každú svoju zručnosť povýšiť na vyššiu úroveň. A tak pozdvihnúť svoj život.

Stačí si klásť múdre otázky.

Ako dobre sa mi v danej činnosti alebo situácii darí už dnes? A čo môžem urobiť nabudúce inak, aby to bolo ešte lepšie? Aby sme mohli byť ešte úspešnejší?

Rozdúchajte svoj vnútorný oheň a začnite tam kde ste, s tým čo už viete. Žite život, ktorý aktuálne žijete naplno a uvidíte aké magické cesty vám odhalí.

Ako o tom premýšľate Vy?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *