Blog

Tanec a vodcovstvo – 5 kľúčových princípov obidvoch umení

Tanec je ako vodcovstvo. 5 princípov
Komunikácia / Vodcovstvo

Tanec a vodcovstvo – 5 kľúčových princípov obidvoch umení

Predstavte si tanec. Tanec plný vášne, precíznosti a harmónie. Každý pohyb je výrazom sebavedomia a každý krok je dôkazom dôvery.

Tanec a vodcovstvo, spája ich viac, ako si myslíte.

V tanci, ako aj v práci, každý z nás túži po tom, aby bol videný, počutý a rešpektovaný. Ale často nás desí, že nevyzeráme dosť kompetentne, že naše nápady nie sú dostatočne dobré, alebo že si nás ostatní dostatočne nevážia. Ak necítime, že máme plnú dôveru a rešpekt, zásadne nás to limituje.
Ako koučka a mentorka, vidím túto paralelu každý deň.

Viete, čo rozlišuje dobrého tanečníka od skutočného majstra? Je to schopnosť vyjadriť myšlienky, ale aj pocity s jasnosťou a presvedčením. A presne to platí aj vo svete vodcovstva.

Je to o tom, nájsť svoj vlastný rytmus a naučiť sa zdieľať svoje myšlienky tak, aby rezonovali s ostatnými. Významne to posilní našu kompetentnosť.

Pozrime sa na päť osvedčených princípov, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť/vyjasniť vašu komunikáciu, vybudovať vaše sebavedomie a dodať odvahu vystúpiť zo svojho tieňa.

Tanec a vodcovstvo – 5 kľúčových princípov obidvoch umení

1. princíp: Nadhľad a napojenie

Ako tanečníci, ktorí si uvedomujú svoje pohyby, mimiku a gestá a tým účinok na divákov, aj vy potrebujete vedieť, ako vaše slová a správanie ovplyvňujú ľudí okolo vás. Napojte sa na ľudí, pre ktorých tvoríte a buďte vnímaví na spätnú väzbu, ktorú dostávate. Keď ste s ľuďmi, buďte s ľuďmi a sústreďte sa na to, čo hovoria.

Tip ako sa to podarí: Umlčte hlasy vo svojej hlave, odpojte sa od vlastných obáv a zamerajte sa na posolstvo, ktoré chcete odovzdať. Teraz to nie je o vás, je to o ľuďoch pred vami. A nervozita sa rozplynie.

2. princíp: Precízna príprava

Presne ako tanečníci, ktorí trénujú svoje choreografie do detailov, aj vy by ste mali mať jasno v tom, čo chcete povedať. Potrebujete upútať a udržať pozornosť svojho publika.

Preto dobre štruktúrujte svoje myšlienky a podložte ich dôkazmi. Dobre pripravené argumenty tretej strany, urobia vaše myšlienky, vašu reč presvedčivými a zapamätateľnými. Nikoho neurážajú, vyjasňujú a inšpirujú k akcii.

Tip: Zapájajte ľudí, klaďte otvorené otázky a vyzývajte k akcii.

3. princíp: Umenie improvizácie

Nejeden tanečník počas vystúpenia narazí na neočakávanú zmenu v hudbe, či v kroku svojho partnera a musí pružne reagovať. Rovnako aj vy, keď vám život pripraví neočakávanú situáciu, potrebujete byť flexibilní, schopní ustáť svoje emócie, prispôsobiť svoju komunikáciu a udržať si sebavedomie.

Tip: Ak vás niečo zneistí, pokúste sa hovoriť o čosi pomalšie a uistite sa, že si medzi vetami ponecháte čas na efektívne dýchanie. Nielenže vám to pomôže znovu získať myšlienky, ale v skutočnosti to dáva vášmu publiku čas stráviť to, čo ste komunikovali. Dodáva vám to sebavedomie.

4. princíp: Pravidelné ohliadnutie a reflexia

Aj najlepší tanečníci sa neustále učia, dávajú naučené do praxe a zdokonaľujú. Venujte čas tomu, aby ste pochopili, čo vo vašej komunikácii a vedení funguje dobre. Toho robte viac. A objavujte to, na čom ešte môžete pracovať.:

Tip: Aby ste získali bleskové sebavedomie, dosiahli väčší vplyv a dôveryhodnosť, pracujte s hlasom, dychom a telom.

5. princíp: Učenie sa od majstrov

Nie, vodcovstvo nie je o tom, stať sa niekým iným. Je to o odhaľovaní vašej pravej esencie, budovaní vašej silnej identity a zdieľaní vašich jedinečných myšlienok so svetom. Avšak vedeli ste, že to čo obdivujete u druhých, je aj vo vás prítomné? Preto sa nechávate inšpirovať inými v obore, preto ste vnímaví na ich dary a talenty. Niekedy sa obdiv skrýva za žiarlivosťou.

Tip: Dovoľte si to, po čom túžite. Sledujte tých, ktorí vás nadchýnajú, tých ktorí sú vo vašom obore považovaní za vzory. Pozorujte ich štýl, prístup a metódy a inšpirujte sa nimi pre svoj vlastný rozvoj. Modelujte svoju vlastnú excelentnosť.

Tak ako vo vodcovstve, tak aj v tanci – sú toto práve tie prvky, ktoré robia z dobrého výkonu nezabudnuteľný zážitok. A keď to spojíte so silou a gráciou tanca, zistíte, že ste na parkete kariéry a života neodolateľní.
Zaručene budete videní, vypočutí a rešpektovaní.

A ja som tu, aby som vám pomohla premeniť vaše kroky na cestu k úspechu. Naučte sa tieto princípy, ukážte svetu svoju charizmu a staňte sa nielen tanečníkom, ale aj vodcom, ktorého každý obdivuje.
Obujte si tanečné topánky a pripravte sa na to, že budete videní, počutí a rešpektovaní. Toto je váš čas žiariť. 💫


Osvojte si týchto 5 princípov majstrov a preniknite do tajomstiev obidvoch umení. Staňte sa tanečným aj komunikačným mágom.


A možno si hovoríte. “Môj život potrebuje radikálnejšiu zmenu” a nepoznáte nikoho, kto by vás tou zmenou previedol.

Sebakoučing
Rozvíjať svoj potenciál môžete aj pomocou sebakoučingu! Držím vám palce a teším sa na správu o vašich úspechoch.

Ako o tom premýšľate Vy?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *